Şirketinizin tanıtımını veya kurumsal kimliğini planlıyorsunuz. Örneğin yeni bir tanıtım videosuna ya da yeni bir kataloğa ihtiyacınız var. Ya da arama motorlarında ön sıralarda, SEO ve Google reklamlarıyla görünürlük kazanmak istiyorsunuz. Sosyal medyada takipçi sayınızı arttırmak ve takipçilerinizle yakın iletişim kurmak da pazarlama planlarınız arasında. Fikirler harika ama bu görevleri kime vermeniz gerektiği ile ilgili karar vermekte zorluk yaşıyorsunuz.  Acaba maliyet açısından bakıldığında bir ajansla mı yoksa bir freelancer ile mi çalışmalısınız? Ya da şirket içi bir ekip kurmak mı daha doğru?

Bu blog yazımda bu üç seçeneği değerlendirmenizi ve işletmeniz için en iyi çözümü seçmeniz için yardımcı olacağım.

Birinci seçeneğimiz ajanslar. Diyelim ki yeni bir tanıtım videosu yaptıracaksınız bu proje için bir reklam ajansı ile çalışmaya karar verdiğinizde sadece aldığınız  hizmetin karşılığı olan maliyet karşınıza çıkar.Ajanslar fiyatlandırma yaparken genelde projenin gerektirdiği sipesifik maliyetleri göz önünde bulundurur. Böylece sadece ihtiyacınız olan hizmetler için ödeme yaparsınız.

Oysa şirket içinizde kendi ekibinizi oluşturduğunuz takdirde bu ekibin tüm çalışan maliyetleri vergisini sosyal güvencesini ödemeniz gerekir ayrıca ofis içinde çalışacak bu ekibin sabit ve değişken giderlerini de artırdığını düşünürsek maliyetiniz ajans seçeneğine göre ciddi anlamda artacaktır tabi önemli bir maliyete işten ayrılanlar yerlerine yeni çalışan bulma süreçlerin de oluşan masraflardır.

Gelelim freelancer olarak çalışanlara, tabi ki bu seçenek en düşük bütçeli seçenektir ama unutmamalısınız ki ucuz fiyat demek her zaman efektif maliyet demek anlamına gelmez. Şöyle diyelim; bir tanıtım filminiz için çok düşük bir bütçeye bir freelancer ile anlaştınız projeniz ilerledikçe anlaştığınız bu kişinin aslında kafanızdaki projenin gerektirdiği bilgi ve deneyime sahip olmadığını farkedeceksiniz. Çünkü bir tanıtım filminde çok farklı uzmanlıklar devreye girer. Tanıtım filmine dahil olan after effects, kurgu, montaj, ışık, görüntü yönetmeni ve yönetmen gibi bir çok alan vardır. Anlaşmış olduğunuz freelancer bu alanlardan bir veya ikisine sahip olabilir. Dolayısıyla kafanızdaki projeyi hakkıyla hayata geçirebilmek için iki veya üç freelancer’a ihtiyacınız doğacaktır.

Bu noktada da bir ajans ile çalışmakla karşılaştırıldığında maliyetiniz daha yukarıda olacaktır..

Toparlamak gerekirse maliyet göz önünde bulundurulduğunda orta ve büyük ölçekli işletmelerin en iyi ve efektif maliyeti sunanı reklam ajansları olacaktır.

#tanıtım #reklam #prhizmeti #kurumsalkimlik #markatanıtım #sektöreltanıtım #bufaloajans